Geotermikus fűtés

A technológia

A geotermikus energiát geotermikus fűtésre, geotermikus fűtésrendszerekhez használják a legelterjedtebben. A Földfelszín felső rétegeiben felhalmozódó Napenergia, valamint a föld belsejéből áramló hőenergia kimeríthetetlen energiaforrás, melyet egy hőszivattyú segítségével hasznosíthatunk. A hagyományos fűtésrendszerekhez viszonyítva, a geotermikus fűtésrendszer viszonylag alacsony hőfokon működik, ezért a hagyományos radiátoros kialakítás helyett érdemes padló, fal, illetve mennyezetfűtést kialakítani. Ezzel a megoldással nem csak a fűtőfelületet növelhetjük, hanem komfort érzetünket is, mivel az egyenletes hő leadás, lényegesen jobb hőérzetet biztosít, mint a radiátoros rendszer. A geotermikus energiát fűtésen kívül, hűtésre is lehet alkalmazni, ezáltal tökéletesen alkalmas arra, hogy kellemes komfortot teremtsen otthonában télen, nyáron. Mindezt környezetbarát módon.

A hőszivattyús rendszer működési elve:

A hőszivattyúk hőforrásként a talaj illetve a talajvíz hőjét hasznosítják. A kollektor rendszerből érkező folyadékból az elpárologtatóban elpárolgó hűtőközeg hőt vesz fel. A hűtőközeg ezután a kompresszorba jut, ahol nyomását növelve összesűríti azt. A nyomás növekedésével megnő a közeg hőmérséklete is. Az így létrejött forró gőz a kondenzátorba jut. Itt a forró gőz lehűl és hőt ad át a fűtőkörben keringő víznek, felmelegítve azt. A rendszerben található expanziós szelep szabályozza a hűtőközeg tömegáramát az elpárologtatóban és a kondenzátorban található nyomáskülönbség szükséges mértékét figyelembe véve.

A geotermikus energia kinyerésének 3 legelterjedtebb módja:

  • függőleges talajszonda
  • vízszintes talaj kollektor
  • talajvizes rendszer

Leggyakrabban a függőleges talajszondás megoldást szoktuk alkalmazni, melynek működési elve a következő:

A talajtakaró alatt található földkéreg, jól hasznosítható hőforrás, mely egész év során megközelítőleg azonos hőmérsékletű. Az általában 60-120 méter mély furatokban elhelyezett függőleges szondák kis helyigényűek. Felújítás vagy rekonstrukció esetén éppen ezért könnyen telepíthető, és alkalmazható akár meglévő fosszilis tüzelőanyagú fűtési rendszerek kiváltása esetén is.
A szondákban, a környezetre ártalmatlan víz- propilénglikol keverék kering. A hőszivattyú méretéből, a fűtési rendszer tulajdonságaiból és a rendelkezésre álló geológiai, geofizikai adatok alapján megállapítjuk a szükséges furatok számát, mélységét, valamint a szonda típusát.

A függőleges szondák telepítése engedélyköteles. Az engedélyezési eljárást a területileg illetékes bányakapitányságok végzik.

Vízszintes talajkollektor:

Az Föld felszíne a Napsugárzás hatására egész évben rengeteg energiát képes eltárolni. A hőenergia egy része direkt napsugárzás formájában érkezik, azonban a csapadékkal és a levegővel is nagymennyiségű hőenergia jut a talajba.
Az így ingyen rendelkezésre álló energia költséghatékonyan hasznosítható. Amennyiben a talaj nedvességtartalma magas, a rendelkezésre álló talajhő is nagyobb. A hőforrás hasznosítására műanyag (KPE, PE) csöveket fektetnek le kis mélységben a talajba. A kollektor hálózatot a környezetre ártalmatlan, víz-propilénglikol folyadékkal töltik fel. A kollektorok feletti földterületet szabadon kell hagyni, épületet ráépíteni, lebetonozni, aszfaltozni nem lehet.

A talajkollektorok telepítése a legtöbb esetben nem engedélyköteles.

Talajvizes rendszer:

Amennyiben otthona közelében könnyen elérhető, nagymennyiségű talajvíz áll rendelkezésre, úgy az hőforrásként hasznosítható. A talajvíz egész évben megközelítőleg állandó hőmérsékletű (10-12°C). Kisebb teljesítményű fűtési rendszerek - tipikusan családi házak - esetén érdemes kismélységű kutakat használni (max. 15m), mivel a víz felszínre hozatala ennél nagyobb mélységből kis rendszerek esetén nem gazdaságos.

A forrás és a nyelő kutak között érdemes legalább 10-15 m védőtávolságot tartani, valamint figyelembe venni a talajvíz áramlási irányát is, ellenkező esetben un. "áramlási rövidzárlat" alakulhat ki. A hőszivattyúk hosszú élettartama és biztonságos üzemeltetése miatt érdemes azokat hőcserélővel leválasztani a hőforrásról.

A vízkutak létesítése minden esetben engedélyköteles tevékenység.

vissza

A+ épületszerkezeti műszaki leírás

Alapozás

Az épület beton sávalapozással készül. A talajjal érintkező függőleges alaptest felületét 10 cm vastag extrudált zártcellás polisztirolhab lemezzel szigeteljük. A talajjal érintkező vízszintes felületek (fölszint padló) esetén 10 cm vastag lépésálló expandált polisztirolhab lemezt kerül. A hőszigetelés egyben a padló úsztatására és a padlófűtés fogadására, valamint hő tükörként is szolgál. A szigetelést technológiai nedvesség ellen PE fóliaterítéssel védjük l meg. a talajra kerülő padozatok hegesztett hálóval erősített betonból készülnek 10cm vastagsággal, mely alá talajnedvesség ellen 10 cm vastagságú tömörített kavicságy kerül. Ahol a padló alatt feltöltésre van szükség, úgy azt a süllyedések elkerülése érdekében megfelelően tömörítjük. A padlóburkolatok közvetlen aljzata 8 cm vastagságú úsztatott esztrichbeton készül ahol szükség szerint a kerámia burkolatok alatt padlófűtési csöveket tekerjük le.(ami csak a fűtés temperálására illetve komfortérzés miatt készítjük.)

Az alaptestek szélességet statikai kiviteli terv készítése során kell meghatározni a talajviszonyoknak és terheléseknek megfelelően.

 

Teherhordó falazatok

A Neopor alapanyagú falazó elemek ragasztó és egyéb segédanyagok nélkül összepattinthatóak, a falazást kézi vagy szivattyús módszerrel három soronkénti kibetonozással végezzük. Az eredmény egy rendkívül jól hőszigetelt, nagy teherbírású a talajmozgásoknak is ellenálló szerkezet, amely vastagsága mindössze 25 cm. A falazati rendszert áthidaló-, koszorú-, falvég-, szög és sarokelemekkel tesszük teljessé, segítségükkel a falazatunk teljesen hő-hídmentes.

Falazóelemeink 25, 30, 35 és 40 cm-es vastagságban készülnek, így minden igénynek meg tudunk felelni, az alacsony energiafelhasználású épületektől egészen a legszigorúbb passzívház követelményig.
Aki már építkezett hagyományos építőanyagokkal: tégla, Ytong, zsalukő stb. az tudja, mivel jár a falazás, milyen járulékos nehézségei, illetve többletköltségei vannak. (pl. anyagmozgatás, rengeteg emberi erő, energia, hulladék, sitt eltakarítása). Folyamatos építkezési por (téglánál és Ytongnál egyaránt), építési zaj stb.
Ezzel szemben a ProKoncept-nél: az anyagmozgatás nevetségesen egyszerű - hiszen egy bála falazat 5m2=15 kg, egy családi ház teljes falazatát két ember fél óra alatt lepakolja a kamionról, és nem keletkezik közben építési törmelék - a vágott poliszirol hulladékot egy nylon zsákba összeszedjük a nap végén, por-, és teljesen zajmentes!

További ismertetők a Prokoncept honlapján www.proconcept.hu

A falak megerősítését statikailag méretezni kell, kivitelezni csak megfelelő jogosultságú mérnök által készített kiviteli terv alapján lehetséges!

Födémek, lépcső

A földszinti és emeleti szinthatároló szerkezet monolit vasbeton födém, melynek vastagsága a statikusi tervek határozzák meg. A födémszélek egybeépített vasbeton koszorúval támaszkodnak a teherhordó falakra. A koszorúk a monolit födémekkel együtt készülnek. A Födémekben az alsó vasalásra helyezzük el a mennyezeti hűtésfűtési csővezetékeket. A koszorúk előtt, melyek a monolit vasbeton födémmel egy szerkezetként készül, a Proconcept koszorúzsalu eleme kerül beépítésre. Lehet a Prokoncept födémelemét is használni, de a hő tartás miatt és a terhelhetőség szempontjából a monolit vasbeton födém előnyösebb.
Részletesebben a gépészeti leírásban.

A monolit födémeket statikailag méretezni kell, kivitelezni csak megfelelő jogosultságú mérnök által készített kiviteli terv alapján lehetséges.

Tetőszerkezet

Az épületre hagyományos ácsolt, szaruállásos üres fedélszék kerül. A 22 és 40o-os lejtésű tetőkön, duplán hornyolt sajtolt cserépfedés készül a gyártó előírásai szerinti esésvonal irányú átfedéssel, ill. tetőléc kiosztással. Oromfalnál a fedés anyagából kialakított végelem kerül elhelyezésre, az esetleges tetőszellőzők, kibúvók körül korcolt fémlemezfedés, ill. szegélyezés készül. A megfelelő kiosztású lécezés alá ellenlécezés kerül, mellyel megoldható a porhó elleni tetőfólia rögzítése, valamint így a tető hőszigetelése felett átszellőztetett légrés alakítható ki. A megfelelő keresztmetszetű vonalszerű eresz beszellőzésről és gerinc környéki pontszerű kiszellőzésről a tető túlmelegedés ellen gondoskodunk. Vagy a Prokoncept elemek felhasználásával is lehetséges.

A tetőszerkezet elemeit statikailag méretezni kell, kivitelezni csak részletes tetőszerkezeti terv alapján lehetséges!

Válaszfalak

Válaszfalakat bármilyen más technológiával építhetünk, azok könnyen köthetők rendszerünkhöz.

Vízszigetelés

A vasalt aljzat és a vasbeton lábazatok felső síkján egy réteg hegeszthető bitumenes lemez talajnedvesség elleni szigetelés készül, megfelelően előkészített felületen. A lábazati falakat a terepszint felett 30cm-ig ugyancsak bitumenes lemez falszigeteléssel készítjük.
Vizes helyiségekben, üzemi víz ellen.
A vízelvezetés elsődleges síkja a burkolat felszíne, de a biztonság fokozása érdekében az úsztatott aljzatra (ill. falakon az alapvakolatra) kent szigetelő bevonat kerül, az adott nedvességhatás mértéke és típusa alapján meghatározott védőtávolságon belül (zuhanyzó, csap, kád, WC)!

Nyílászárók

Az épület korszerű, műanyag nyílászárókkal készül, háromrétegű (0,9 K értékkel) hőszigetelő üvegezéssel. A nyílászárók és a falszerkezet teherhordó magjának külső síkjai egybeesnek, azaz a nyílászárók a fal külső felületétől számítva 10 cm mély kávában helyezkednek el. Az elhelyezési hézagok PUR habbal tömítettek, a légzárást tartósan rugalmas kitt hézagtömítés biztosítja. A garázsajtó korszerű, acél tartóvázas billenőkapu, motoros meghajtással, távirányítással. A lakások belső nyílászárói utólag beépített, un. borítótokos kompozitfa ajtók azonos anyagú tokkal.

Homlokzati burkolatok

Kívülről a falazatra "Dryvit" rendszerű vékonyvakolatot, acélhálóra felhordott hagyományos mészvakolatot, esetleg dísztéglát, terméskövet vagy faburkolatot tehetünk.

Kémény

Az épület tartalék fűtése fatüzelésű kandallóval biztosított (opció). A kémény az alaptestről indul. A felmenő szerkezetektől megfelelő dilatációs távolságokkal különül el. A megfelelő huzatról a 200 mm belső átmérőjű kéménycső gondoskodik, valamint a kémény mellett egy 160-as átmérőjű szelőző kürtő kialakítása.

vissza

Gépészet

Először is bemutatjuk A + épület műszaki paramétereit:

(A vizsgált épület, illetve önálló rendeltetési egység összesített energetikai jellemzője és viszonyítási alap arányának százalékban kifejezett értéke alapján az önálló rendeltetési egység minőségi osztályának betűjele és szöveges jellemzése a táblázat szerinti.)

Példa lakás gépészeti kialakítására:

- Az épületben a fűtési és hűtési igény, illetve a meleg víz termelés kiszolgálása, megújuló energiával fog történni. A hő leadó felületek padló és mennyezetfűtés hűtés. Hőforrás a hátsó kertben telepített 1 db, kb 100 m mély szonda. Hűtés passzív hűtés, kompresszorozási munkát nem vesz igénybe az üzeme során.
- Épület geotermikus fűtéssel van tervezve. A hőszivattyú hőforrása talajszonda. Így a kinyert hővel a ház fűtése és meleg vízellátás megoldott. Nyári időszakban a szondákban keringő víz alacsony hőmérséklete szolgálja a hűtési energiát. Hő leadók felületfűtés, ill. hűtés. A padlófűtés csak a temperáló fűtést szolgálja, míg a mennyezet, télen a fűtési funkciót látja el, nyáron pedig a hűtési funkciót látja el.

Tervezett rendszer ismertetése
(az adatok 125m2 lakással számolva)

Tervezési alapadatok:
- Méretezési külső hőmérséklet: -15 °C
- Fűtési hőfoklépcső 35/30 °C
- Hűtési hőfoklépcső 18/23 °C
Az A + lakás hőigénye Q téli = 6 kW
Ennek megfelelően az lakás számított hő vesztesége:
Q téli= 11,8 kW
A hőszivattyút a földszinti garázsból nyíló helyiségben helyeztük el. Tervezett talajszondás hőszivattyú Nibe F1245 PC Teljesítménye 6,3 kW. Meleg víztermelés a hőszivattyúba épített 180 l-s tárolón keresztül megoldott.
A helyiségek fűtése, hűtése felületfűtésekkel lett tervezve. Jellemzően a kerámia burkolatoknál padlófűtéssel, és ahol hűtési igény is fellép, ott mennyezetfűtés és hűtés is van. A földszinti garázs helyiségben csak temperálásáról az ott elhelyezett gépészeti berendezések hulladék hője és 10 m2 padlófűtés gondoskodik. A padló és mennyezetfűtés DIFFÚZIÓVÉDETT PADLÓFŰTÉSCSŐ. Miden vezeték a padlóban ill. az oldalfalban süllyesztve halad. Szabadon szerelt vezeték csak a garázs helyiségben van. Ezek a vezetékek vörösrézcsövek forrasztott kötéssel. Az osztó-gyűjtő a földszinti WC-ben kerül süllyesztve, kerül elhelyezésre. Zónaszabályzás helyiség
Fürdőszobákban törölközőszárítós radiátorok lettek betervezve. A radiátorokba kiegészítő elektromos patronos fűtés is terveztünk, az átmeneti időre való tekintettel, amikor még a hőszivattyút nem érdemes elindítani, viszont a fürdőszobában szeretnénk fűteni.
A felülethűtés, a hűtési energiáját a talajszondákból nyeri. A felülethűtések közvetett úton kapják a hűtési energiát.
A huzamosabb tartózkodásra szánt helységek hőmérséklete egyedileg szabályozható. A rendszer kialakítása olyan, hogy egyszerre csak hűteni vagy fűteni lehet a helyiségeket. A hűtési-fűtési üzemmód a nappaliban kézzel állítható be.
Tervezett talajszondák az épület mögötti zöld területen kerülnek elhelyezésre. A szondák számának meghatározása az első fúrás után lehetséges figyelem bevéve a talajviszonyokat. Hőforrás vezetékei KPE műanyag csővezetékek fektetési mélysége 1,5m.
A talajszondák telepítése engedélyköteles. Szondák telepítését csak a területileg illetékes bányakapitányság engedélyével lehet telepíteni. A szondákban fagyálló folyadékot kell tölteni a beüzemelés előtt. Fagyállósága -5 oC.
A tervezett hőszivattyús rendszer alkalmas a "H" tarifás villamos energia ellátására. A hőszivattyú, de csak a hőszivattyú köthető a kapcsolt szolgáltatásra, a keringtető szivattyúk, az automatika nem!

Jelen tervdokumentáció megújuló energiaforrásokat alkalmaz. Környezetvédelmi szempontból megvalósítása javasolt.
Káros anyag kibocsátás nem történik.

Nibe

A NIBE Skandinávia legnagyobb gyártója a háztartási fűtéstechnikai termékek piacán és piacvezető szerepet tölt be a hőszivattyúk, villamos vízmelegítők és villanybojlerek területén. Geo hőszivattyúik világszerte a legkiválóbb minőséget képviselik. A FIGHTER 1145/1245-10 berendezések COP-je 5,06, ami a legmagasabb hatásfok jelenleg a piacon. A kedvező üzemeltetés mellett kiforrott szabályozás és esztétikus megjelenés és a hosszú élettartam is NIBE termékek jellemzője. Új levegő/víz hőszivattyúink ugyancsak kiváló hatásfokkal üzemelnek, -7°C külső hőmérséklet esetén is hatásfoka 3,05 padlófűtéses épületek esetén. A NIBE termékekről bővebb információ a NIBE honlapján lehet találni..

NIBE F1245

vissza

Felhasználásra és beépítésre kerülő anyagok

ALAPOZÁS: Az épülettől függő beton, vasbeton alapok.
SZANITEREK: Alföldi
CSAPTELEPEK: Kludi vagy Hansa
TALAJNEDVESSÉG ELLENI SZIGETELÉS: GV4-es bitumenes szigetelő lemez.
PADLÓ HŐSZIGETELÉSE: EPS lépésálló, 10 cm-es hőszigetelő rendszer.
BELSŐ AJTÓK: BREWER Masonite típusú ajtók (50%-kal tömörebb a kemény fánál)
BEJÁRATI AJTÓ: MABISZ által elfogadott, több ponton záródó biztonsági bejárati ajtó 160.000 Ft. értékben.
FŰTÉS: A hidegburkolatos helyiségekben padló fűtés, a melegburkolatos helyiségekben pedig mennyezet fűtés kerül kialakításra 5 rétegű, 20 mm-es Henco alumínium csövekkel.
HŰTÉS: Mindenhol mennyezet hűtés kerül kialakításra 5 rétegű, 20 mm-es Henco alumínium csövekkel.
VÍZVEZETÉKEK: 5 rétegű, 16 mm-es Henco alumínium csövekben.
VILLAMOSVEZETÉKEK: Szabvány réz vezetékelés.
FALAZAT: Isoteq vagy Bauland (polisztirol technológián alapuló masszív szerkezetű építési rendszerek)
FÖDÉM: Monolit vasbeton födém.
KÜLSŐ NYÍLÁSZÁRÓK: Kömmerling vagy Aluplast műanyag nyílászárók 3 rétegű üvegezéssel, 0,75-ös k értékű üvegezéssel. A kerettel együtt is 0,9 k a nyílászárók hőátbocsátási tényezője.
KAPCSOLÓK, KONNEKTOROK: Legrand vagy Prodax
GARÁZSAJTÓ: Hörmann
HÉJALÁS: Bramac, Tondach vagy Mediterrán
ERESZCSATORNA: Színezett alumínium.
HŐSZIVATTYÚK: Nibe vagy Bosch
NAPKOLLETKTOR: A kiállás kiépítve.
RIASZTÓ: Vezetékelve.
KÜLSŐ SZÍNEZÉS, RAGASZTÓK, FUGÁZÓK: Baumit, BASF, Murexin,
BELSŐ SZÍNEZÉS, FESTÉS: Héra, Dulux, Tikurilla
HIDEG-MELEG BURKOLATOK: 3.000 Ft./m2 árig választhatóak.
KAPUTELEFON: Felszerelve.
JÁRDA: Viacolor (szürke)
KERÍTÉS: Igény szerint. (árfüggő)
TEREPRENDEZÉS: Durva tereprendezés (terület földdel történő feltöltése)
ZSALUZAT: Doka
MŰVEZETÉS: Az ár tartalmazza.
Gáz nincs az ingatlanokban!
(Az áraink Áfa-val együtt értendők. )

vissza

Egyéb

Tervezést és ügyvédi közreműködést is vállalunk. A kivitelezési szerződést például kb. 10-20 ezer Ft-ért az ügyvédünk elkészíti és ellenjegyzi.